Uus-Meremaa

 Uus-Meremaa on saar Okeaania edelaosas ja Vaikse ookeani lõunaosas. Paikneb Uus-Meremaa saartel, põhiosa kahel saarel, milleks on Põhjasaar ja Lõunasaar. 2010. aastal elas Uus-Meremaal 4 393 500 inimest. Kuigi põhiline sisseränne oli Inglismaalt, tuli ka palju rahvast Šotimaalt koos varasemate Briti asustajatega ja ka koos oma kultuuri elementidega. Öeldakse, et Uus-Meremaal on rohkem torupilliansambleid kui Šotimaal.
 Uus-Meremaa kliimat kujundavad läänetuulte kantud sajused madalrõhkkonnad ning Ida-Austraalia hoovuse toodud suhteliselt soojad veed. Tugeva merelise mõju tõttu on kogu riigis enamjaolt mõõdukas mereline kliima. Temperatuuride vahed on väikesed: õhutemperatuur langeb harva alla 0 °C ega tõuse ka üle 30 °C. Sademed on aastaringsed.
 Põhjasaare lõunaosas on 1000 kuni 2000 m kõrgused kirde-edelasuunalised mäeahelikud. Kaugemal läänes on mitu suurt vulkaani, millest mõned on tegevad, näiteks Ruapehu (2797 m). Kõige kaugemal läänes on lumemütsiga kustunud vulkaan Mount Egmont (Taranaki, 2518 m). Ida- ja läänerannikul on viljakad tasandikud.
Uus-Meremaal elab loomi, kelle eellased on seal elanud miljoneid aastaid tagasi kui ka neid, kes on hiljuti inimese poolt sisse toodud.  Rohkelt leidub Uus-Meremaal loomi, kes on erilised ja ainulaadsed.  Näiteks toataara- poolemeetrine suurte silmadega sisalik, keda võib kohata veel vaid looduspargis. Eriliseks teeb looma see, et ta on ürgse mõjuga ja ta peallael on kolmas silm
  (Allikas http://vikerraadio.err.ee/ http://et.wikipedia.org/wiki/Uus-Meremaa D. Kindersley „Maailma tetmeatlas“ lk 590-593)
Allikas: http://www.markoki.eu/images/20080309212415_imgp0662-uus-meremaa%20klaarus.jpg

Allikas: http://www.youtube.com/watch?v=eh-0knDpn5g 
   
                                          

No comments:

Post a Comment